Jak pěstovat švestky

 

I když pěstování švestky má u nás dlouhou tradici, dnes se jim nevěnuje taková pozornost, jakou by si zasluhovaly. Je pravdou, že mají poměrně velký průměr koruny, ale jsou i menší a nižší tvary, které lze pěstovat i v našich zahrádkách. Z odrůd sliv lze pro výsadbu doporuč Lutzelsachsenskou. Je to nejranější švestka. V dobrý podmínkách bohatě rodí, má chutné plody a na Šárku je méně citlivá.

Vlastností švestek

Tato malá fialová peckovice v sobě ukrývá množství důvodů, proč ji konzumovat.

  • dodávají pokožce svěžest
  • stimulují pohyb střev
  • mají uklidňující účinek
  • betakaroteny a antioxidanty jsou sloučeniny, jež nás chrání před různými typy rakoviny jako rakovina plic, ústní dutiny atd.
  • sušené švestky obsahují také důležité vitamíny A, B komplex, vitamin B6, vitamin K a C
  • švestky obsahují minerály jako draslík, fluor a železo

Kde se švestkám daří

Švestkám vyhovují spíše vyšší a studenější pěstitelské polohy, ale samozřejmě lze je úspěšně pěstovat i v jižních, teplých oblastech. Vyhovují jim hlouběji, hlinité půdy, přiměřeně vlhké, s hladinou podzemní vody do výšky 0,8 m, průměrná roční teplota 7 až 8 ° C a průměrné roční srážky 500 až 700 mm.

Výsadba

Švestky na trvalé stanoviště sázíme koncem října a začátkem listopadu. Stromy, kterým jsme před výsadbou zkrátili kořeny a které jsme na několik hodin namočili do vody, sázíme na vzdálenost 4 – 5 m.  Po výsadbě stromek důkladně zalijeme, k mladým vysazeným stromečkem aplikujeme vícesložkové hnojivo NPK. Na přihnojení jednoho stromku použijeme asi 0,4 kg hnojiva.

Hnojení

Na podzim nebo na jaře přihnojujeme vícesložkovými hnojivy v dávkách 0,6 kg. Koncem května přihnojujeme ledkem v dávce 0,1 kg. Během hlavní rodivosti zvýšíme dávky vícesložkových hnojiv na 0,8 kg. Z listových hnojiv přihnojujeme během vegetace kapalným vícesložkovým hnojivem Harmavitom v koně. 0,2% sprejováním. Každý 4. až 5. rok na podzim do půdy zapracujeme asi 3 kg chlévské mrvy nebo kompostu na 1 m2.

 

 

 

Napsat komentář