Jak se starat v zimě o zahradu

V zimní zahradě je nutné dát věci do pořádku tak, aby byla připravena na dobu tání.  S nástupem zimy, kdy je úroda sklizena po dlouhou dobu, a rostliny již nepotřebují velkou péči, mohou zahrádkáři plně vychutnat svou dovolenou ve stěnách útulného domova nebo věnovat čas podnikání na které v teplém období není nikdy dost času. Ale jak se zimy v posledních letech vyznačují svou nestabilitou, náhlé tání střídají silné mrazy, musí zkušení zahrádkáři vždy trávit svůj čas i v zimě na zahradě k ochraně zeleně.

Ochrana květeny před mrazem

Před nástupem mrazu zejména růže, ibišek, hortenzie a jiné kvetoucí keře a mladé ovocné stromy musí být pečlivě zabalené. Zvláštní pozornost je třeba věnovat mladým výhonkům, které se mohou pod tíhou sněhu jednoduše zlomit. Všechny napadané listy odstraníme, případný sníh jemně srazíme z větví.  Tíha sněhu nevadí některým druhů jehličnanů.  Nedostatek sněhu, příliš špatné pro “přezimování” rostlin. Sníh chrání kořeny před mrazem a vyvýšené části brání rostlinám v pokušení se “probudit”. Proto je třeba, aby se hráběmi sníh na keře a stromy nahrabal, aby skrýval celou základnu a korunky kosterních větví.

Pozor na zimní slunce

Zimní slunce je klamné: může dojít k popáleninám na kmenech stromů. Obílení umožní chránit kůru z praskání, nevznikají nad bodem mrazu trhliny. Za teplých zimních dnech, kdy teplota vzduchu klesne pod nula stupňů, se dají provádět opravy živých plotů. V teplejších oblastech to není považováno za příznivé pro úrodu ovoce a bobulovitých keřů. Například: pustoryl, zlatice, šeřík, plaménky se mohou řezat pouze po odkvětu.  Chcete-li chránit kmeny stromů proti hlodavcům, natřete kmeny speciálním lakem, dehtem nebo kyselinou karbolovou. Pro ochranu proti útokům hlodavců kmenů ovocných stromů lze použít krycí materiál nebo kovové pletivo.

 

 

Napsat komentář