Jak pečovat o trávník po zimě

 

Trávník se přebírá k životu při teplotách nad 5 stupňů Celsia. V první řadě je nutno zkontrolovat, zda se po trávníku během zimy nerozšířily plísně nebo jiné houbové onemocnění. Nejčastějším trávník po zimě onemocní sněžnou plísní. Jde o plísňové onemocnění trávníku, které se likviduje fungicidním postřikem. Na jaře je třeba z trávníku odstranit listí, větve, zkrátka vše, co na něj nepatří. Pak byste měli trávník upravit běžným nářadím nebo ještě lépe vertikutátorem, který odstraní zplstnatělé zbytky trávy, plevele či mechů a přeřízne vrchní vrstvy půdy.

První sekání

Před prvním sekáním nejdříve zkontrolujte sekačku. Nabruste nože, popřípadě vyměňte i olej. Tupé nože roztřepí konce travních stébel a rány po sekání jsou mnohem větší. Roztřepené konce rychleji schnou a hnědnou. Trávník sekáte tak, abyste z jeho výšky neodstraňovali více než jednu třetinu. Sekačkou se sběrným košem při prvním sečení celou plochu vysajte, pokud trávník provzdušňujete vertikutátorem, přejděte sekačkou celou plochu znovu po vertikutaci.

Jak často sekat?

Sekání povzbuzuje trávu k rašení nových výhonků, zhušťuje se koberec a vytlačují se plevele. Okrasný trávník tedy sečte jednou až dvakrát za týden na výšku kolem 3 cm. Pozor ale na přehnané sekání na minimální výšku, ať na trávníku nevytvoříte nevzhledné lysiny.

Pískování

Pískování se provádí před vegetačním obdobím. Zlepšuje půdní strukturu, výrazně snižuje mazlavost povrchu a částečně chrání krčky travních jedinců. Během vegetační doby provádíme pískování po aerifikaci, kdy vmete písek do aerifikačních otvorů, čímž se zlepší propustnost půdy. Písek by měl mít zrnitost do 0,5 mm.

Holá místa

Někdy se stane, že se na povrchu trávníku se začnou objevovat ” holá místa “. V případě, že jsou malé, pak je nejlepším řešením vyměnit poškozené díly novými trávníkovými fragmenty, které si přinesete z okolí, například okraje trávníku nebo pod keři. Pokud jsou “holá místa” velká, tak je nutné trávu dosít.

Napsat komentář