Vybíráme dřevo na terasu, podlahu, fasádu a obklady

V létě se díky nízké vodivosti nerozpálí, a pokud na ní zakopnete, zas tak moc si neublížíte. Na rozdíl od pádu na beton nebo dlažbu. Především ale dřevěné terasy velmi dobře vypadají a představují tak ideální přechod mezi interiérem a exteriérem domu. Jaký materiál ale na stavbu dřevěné terasy zvolit?

Jasným favoritem mezi stavebníky i uživateli je exotické dřevo. Jihoasijské Bangkirai, Bukit, Merbau, Teak a jihoamerické Masarranduba, Garapa a Ipe. Tyto dřeviny vynikají svou tvrdostí a až extrémní odolností. Zaujmou ale i svou barvou (hnědavě žlutá, tmavočervená, hnědá) a texturou (jemná s hluboce propleteným jádrem). Počítejte však s tím, že terasová prkna z exotických dřevin je o něco dražší. Důvodem je mimo jiné jejich původ a s ním spojené náklady na dopravu.

Terasová prkna z jehličnatých dřevin

Velmi kvalitní a odolné jsou ovšem i dřevěné terasy z jehličnatých dřevin, ať již se jedná o sibiřský či slezský modřín. Ty jsou díky svému pomalejšímu růstu tvrdší, a tím pádem odolnější než modřín rostoucí v Evropě. A pryskyřice těchto stromů dokonce funguje jako přírodní impregnace. Odpuzuje vodu a dřevo ochraňuje před napadením houbami. Správnou volbou pro stavbu dřevěné terasy jsou ovšem také speciálně upravené thermo dřeviny (thermoborovice a thermojasan) metodou WTT (vysušené a zpracované při teplotě 180 – 240 ºC).

Jaké dřevo na dřevěnou podlahu?

Tvrdé dřevo je vhodné použít i při výrobě dřevěné podlahy. Vhodné jsou jak dřeviny exotické, tak i jehličnaté. Toužíte-li po podlaze na doživotí, zaměřte svou pozornost na Teak, Merbau, Palisandr stejně jako dub, jasan, borovici a smrk. Konkrétní dřevinu volte s přihlídnutím ke stupni vytížení vaší nové podlahy. Do extrémně vytížených místnosti, jakou je třeba obývá, zvolte odolný jasan či Merbau.V ložnici si postačíte se sibiřským smrkem.

Jaké dřevo na fasádu a obklady?

Měkké dřevo se často používá na fasády a obklady – s výjimkou saun, pro něž je vhodné použít speciální saunové palubky. Oblíbené jsou klasické smrkové palubky, ať již ze sibiřského či červeného smrku. I na fasádu samozřejmě můžete použít exotické dřeviny (Massaranduba, Ipe) či thermo dřevo, jen si za ně opět připlatíte.