Jsou levné lightning kabely bezpečné?

Žijeme v době, kdy technologie postupují úžasným tempem. Výrobky, které byly kdysi považovány za inovativní, dnes vidíme jako zastaralé a jsou dávno nahrazené novějšími modely. Velký podíl na pokroku v mobilních technologiích má bez diskuzí společnost Apple.

Když Apple vytvořil první iPhone, doslova změnil svět. Tento telefon přinesl revoluci ve způsobu, jakým používáme naše telefony. Před prvním iPhonem sloužil telefon k volání a odesílání zpráv, zatímco funkcí iPhonu bylo brouzdat po internetu. Telefonování a psaní zpráv byly jen praktické bonusy.

A je toho mnohem více, co Apple přinesl světu. Od dotykové obrazovky až po lightning kabel, respektive konektor.

Konektor lightning z roku 2012

Lightning se poprvé objevil v roce 2012, kdy nahradil původní 30pinový konektor sloužící k nabíjení starších Apple produktů. Lightning používá jen 8 pinů, a jelikož je symetrický, lze ho do nabíjecího portu vložit jakoukoliv stranou. To je dost inovativní, vezměte si, že dalším takovým konektorem je až USB-C, který se začal rozšiřovat teprve v posledních letech.

Nad lightning konektorem už se dnes moc lidí nepozastaví, na trhu má své pevné místo a bez problémů seženete příslušenství, jež jím disponuje – lightning kabely, dokovací stanice nebo i sluchátka. Už nějakých pár let totiž iPhony nemají klasický 3,5mm jack, lightning slouží taktéž pro připojení sluchátek.

Ne všechny lightning kabely jsou stejné

Příslušenství s lightning konektorem vyrábí celá řada značek, snad všechny nabízí příznivější ceny než Apple. Originální kabel lightning pro iPhone je drahý, většina lidí si koupí raději nějaký alternativní, avšak vyplatí se to?

Odpověď na tuto otázku je docela prostá. Má-li kabel certifikaci MFi (Made For iPhone, iPad, iPod), není se čeho bát. Certifikaci uděluje sám Apple a dává si dobrý pozor, co vlastně schvaluje. Naopak kabel bez certifikace se koupit nevyplácí, zařízení se přes něj nejspíš nebude nabíjet. Při použití nepodporovaného příslušenství iPhone zobrazuje chybovou hlášku.

A jak si ověřit, zda je kabel skutečně certifikovaný? Apple za tímto účelem provozuje svůj vlastní vyhledávač, kde si dohledáte jméno výrobce.

Napsat komentář