Jak naplánovat závlahu zahrady

Zavlažování zahrady je zcela stěžejní pro to, abychom udrželi její svěžest. Jak ho účelně naplánovat a co byste v této fázi neměli podcenit?

Bez pravidelného zavlažování to nejde

Bez pravidelné závlahy se i udržovaná zahrada časem promění doslova ve vyprahlou pustinu. Zejména tropické letní teploty kráse nejen trávníku rozhodně nesvědčí. Jak zalévat, abychom se pokud možno co nejméně namáhali a současně byl výsledek dostatečně efektivní? Najít je v první řadě potřeba vhodný zdroj vody. To může být jednak veřejný vodovod, ale i vlastní studna. Poslouží i povrchové zdroje v podobě potoků a říček. Částečně se taktéž dá zálivka pokrýt vodou dešťovou. Dále je nutné eventuálně zajistit možnost jejího čerpání, nemůžeme-li zvolit nejjednodušší variantu napojení na vodovod. Nejméně komplikované je použití ruční pumpy. Dále můžeme použít výtlačné ruční čerpadlo, takzvanou křídlovku. Při čerpání většího objemu vody jednoznačně bude zapotřebí čerpadlo motorové. Jak a čím budeme realizovat samotné zalévání? Stěžejní je v tomto bodě především velikost zahrady. Majitelé zahrad malých si mohou jednoznačně vystačit s tradičním postupem v podobě zalévání konví. U pozemků rozsáhlejších budeme už potřebovat hadici nebo zavlažovací systém.

Na velkou zahradu platí automatický systém

S narůstající velikostí pozemku se zvyšuje i úsilí, které je nutné péči o něj věnovat. Práci vám mohou usnadnit mobilní zavlažovače. Jinak se též nazývají zadešťovače. Podstatný je u nich především tvar a dosah rozstřiku. V základu je lze rozdělit na dvě kategorie tzv. oscilačních a kruhových zavlažovačů. Oscilační provedení má trysky osazeny v řadě, zatímco to kruhové disponuje otočnými tryskami. Alternativu pro náročné zahrádkáře jednoznačně představují automatické zavlažovací systémy. Oceníte je nejen u velkých pozemků, neboť šetří jednak čas, ale i vodu. Jedná se tak sice o finančně náročnější volbu, investice do ní se vám však zaručeně vrátí.

Projekt si raději objednejte

Naprojektovat by vám budoucí zavlažování už však měli odborníci, a to nejlépe již na počátku. Možná je ale realizace v současnosti dokonce už i do vzrostlé zahrady. Dodávány jsou tyto soustavy ve formě stavebnicového principu, které vám umožní dimenzovat závlahu zahrady skutečně na míru. Existuje několik typů zavlažovacích mechanismů. Velmi často se pro závlahy zahrad používají tlakové postřikovače neboli sprinklerová závlaha. Důmyslné řešení představuje i závlaha kapková. Netušíte, kterou možnost zvolit? To pravé pro závlahy zahrad najdete na eshopu se závlahami.

Napsat komentář